Üniversitemizden “Global Girişimcilik Haftası Düzce 2017” Etkinlikleri

16 Kasım, 08:24

Düzce Üniversitesi ve Düzce Teknopark işbirliğiyle düzenlenen “Global Girişimcilik Haftası Düzce 2017” etkinlikleri, girişimcilik alanında uzman konukların katılımlarıyla Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

Dört gün süresince devam edecek “Global Girişimcilik Haftası Düzce 2017” etkinliklerinin ilk gününe; Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, davetli konuşmacılar, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Öğrencilerimizde girişimcilik bilincini oluşturmak ve başarılı girişimcilerle buluşturarak öğrencilerimizin potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla organize edilen etkinliğin açılış konuşmasını, Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin gerçekleştirdi. Girişimciliği çok önemsediklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Şahin, Düzce Üniversitesi olarak iş bulan değil, iş kuran nesiller yetiştirmek istediklerini vurguladı. Endüstri 4.0’la dünyada kırılma yaşandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin,  daha önceleri fiziki sermayenin ön plana çıktığını söyleyerek şimdiyse beşeri sermaye faktörünün yani insan ve girişimciliğin önem kazandığını sözlerine ekledi. Girişimciliğin ekonomik kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olduğuna işaret eden Şahin, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmasının ardından programın girişimcilik hikayeleri bölümüne geçildi. Programın ilk davetli konuşmacısı Sosyal Ben Kurucusu Ece Çiftçi, girişimcilik serüveniyle ilgili bilgiler paylaştı. Kendini sosyal girişimci olarak nitelendiren Çiftçi, ilk olarak 14 yaşında girişimcilikle tanıştığını söyledi. Sosyal Ben projesi ile köy okullarındaki ve taşımalı sistemle eğitim gören eğitim kurumlarındaki öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri için 65 ilde 350 kişilik gönüllü ekiple 18 bin öğrenciye atölye çalışmaları uyguladıklarını dile getiren Ece Çiftçi, sosyal girişimcilikte gönüllü sürdürülebilirliğin ve finansal sürdürülebilirliğin önemli olduğunu ifade etti. “Girişimcilikte neyi hayal ediyorsanız onun peşinden gidin.” diyen Ece Çiftçi, öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak sunumunu noktaladı.

Programın diğer konuşmacısı Kolay İK Ürün Yönetimi Direktörü Evren Aktolga, “Bir Fikir Nasıl Ürüne Dönüşür?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda yalın girişimcilik kavramından söz eden Aktolga, girişimcilikte yenilikçi fikirle ilgili hedef müşteri kitlesiyle görüşmenin önemi üzerinde durdu. Fikirden ürüne dönüşüm aşamalarından bahseden Evren Aktolga,  dünyadan başarılı girişimcilik örnekleriyle konuşmasını tamamladı.

Girişimcilik hikayelerinin bir diğer konuşmacısı WEHUB Kurucusu Dr. Ufuk Gür, ekonominin temel faktörü olan girişimciliğin, iş kurmak olmadığını, bir düşünme biçimi ve hareket tarzı olduğunu ifade etti. Girişimcileri besleyen fikirlerden örnekler veren Ufuk Gür, başkalarının başarılarından ve hatalarından ders çıkarmanın önemine vurgu yaparak kendi girişimcilik hikayesini anlattı.

Program, Üniversitemiz girişimci akademisyenlerinin konuşmalarıyla devam etti. Üniversitemiz girişimci akademisyeni Dr. Ahmet Demir, “Akademik Çalışmaların Girişimcilikle Buluşması” başlıklı sunumunda TÜBİTAK tarafından desteklenen projesi hakkında bilgiler verdi. Üniversitemizin bir diğer girişimci akademisyeni Öğr. Gör. Ömer Erkan ise Sanayi Bakanlığı tarafından kabul edilen teknogirişim projesi ile ilgili yaşadığı deneyimleri aktardı.

Programın son konuşmacısı Rasyotek Kurucusu Haldun Pak ise girişimcilik hikayesinde edindiği tecrübeleri paylaşarak öğrencilerimize önemli tavsiyelerde bulundu. Teknolojik insan kaynakları yaklaşımıyla hizmet sunan firmalarının faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren Haldun Pak, başarı ve mutluluk için; sevmek, merak etmek, konsantre olmak, emek vermek ve teknolojiyi dahil etmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Etkinlik sonunda katılımcılara girişimcilik alanında sorular yöneltilerek, sorulara en hızlı cevap veren bir kişiye American Kültür Dil Okulları tarafından 1 kur dil eğitimi hediye edildi ve sonrasında Global Girişimcilik Haftası 2017 etkinliklerinin ilk günü sona erdi.

 

 

 


×