Gelecek Nesiller İçin Deniz Canlılarımızı Koruyalım

Nis 19

Üniversitemiz Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİYOM) tarafından Akçakoca Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen “Deniz Canlılarının Korunması” konulu panel, Akçakoca Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe panelist olarak katılan Üniversitemiz Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİYOM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu, biyolojik çeşitliliğin belirlenmesi üzerinde durarak Karadeniz kıyılarının korunması gerektiğini dile getirdi.

Karadeniz Bölgesindeki biyolojik çeşitlilikten bahseden Yağlıoğlu, bu bölgede yaşayan deniz türleri hakkında bilgiler verdi. Deniz korunma alanları hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Yağlıoğlu, “Balık stoklarının toparlanmasını mümkün kılan alanlar, sürdürülebilir balıkçılığa imkân sağlar. Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında deniz koruma sahasına sahip olmayan tek ülkeyiz. Bu bilinci sağlamak amacıyla çalışmalar yapmalıyız. Biz bu sahilleri emanet almadık. Gelecek nesillere temiz ve bol su ürünleri bulunan bir deniz bırakmak için sahillerimiz koruma altına alınmalıdır” dedi.

Panel, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Okan’ın konuşmasıyla devam etti. “Deniz Canlılarının korunması ve Sualtı Çalışmaları” konulu sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Okan, biyoçeşitliliğin korunması, sportif sualtı çalışmaları ve sualtı dalışlarında biyolojik çeşitlilik gibi alanlarda çalışmalar yaptığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Emre Okan, “Sualtı yaşamına en çok zararı veren, denizlere ve göllere bırakılan ve unutulan balık ağlarıdır. Bu ağlara takılan balıklar ölüyor. Karaburun açıklarındaki denizaltında tonlarca ağ temizlendi. Balık avcılığı yapılırken balıkçılarımız daha dikkatli olmalılar.” şeklinde konuştu.

Panelin son konuşmacısı olan Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Güngör, “Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle gizemini yitiren dünyada, denizler hala gizemini korumakta ve milyonlarca turisti cezbetmektedir. Denizler, medeniyetlerin gelişmesinde en önemli etkenler arasında yer almış ve günümüzde ülkelerin en önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. Özellikle ada ülkeleri buna en güzel örnektir. Sualtı dalış turizmi ve dalış kursları pahalı bir turizm çeşididir.” dedi. Ülkemizde dört mevsim dalış yapılabildiğini söyleyen Güngör, 1980’lerde başlayan bu turizmin, mavi yolculuk adıyla başladığını ve günümüzde milyonlarla ifade edilen bir turizm kaynağı haline geldiğini sözlerine ekledi.

Panel, Akçakoca Belediye Başkan Yardımcısı Suat Madenci tarafından panelistlere teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.