Akçakoca Yerleşkemizde Turizmde İletişim ve Halka İlişkilerin Önemi Konuşuldu

Eki 26

Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Turizmde İletişim ve Halkla İlişkiler” başlıklı program, Akçakoca Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa;  Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd .Doç. Dr. Seyda Faikoğlu, öğretim üyelerimiz, idari personellerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Üniversitemiz Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı koordinesinde, öğrencilerimiz Talha Sağır ve Orhan Doğan’ın girişimi ile “Turizmde İletişim ve Halkla İlişkiler Dersi” kapsamında düzenlenen seminerde; İşletmeci Ahmet Öztürk ve Emekli Astsubay Kıdemli Başçavuş Davut Arslan öğrencilerimizle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Seyda Faikoğlu, davetli konuşmacıları Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Öğrencilerimizin girişimci ve yenilikçi çalışmalarını her zaman desteklediklerini ve öğrencilerimizin bireysel özelliklerini önemsediklerini ifade eden Faikoğlu, öğrencilerimiz Talha Sağır ve Orhan Doğan’ın çok ciddi bir girişimcilik örneği göstererek bu seminerin hazırlanması sürecini, Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı ile beraber gerçekleştirdiklerini belirtti. Öğrencilerini girişimci davranışları için tebrik eden Yrd. Doç. Dr. Seyda Faikoğlu, öğrencilerimizin iletişim, sosyal beceri ve özgüven geliştirici faaliyetlerini desteklediği ve onlara bu fırsatı sunduğu için Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı’ya da teşekkür etti.

Turizm sektöründeki dış paydaşları ve bu sektörde faaliyet gösteren herkesi önemsediklerini ifade eden Faikoğlu, Üniversitemizin ve Yüksekokulumuzun “Toplum İçin Bilim” sloganı ile hareket ettiğini söyleyerek sektör temsilcilerini Üniversitemizde görmekten dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Programın davetli konuşmacısı İşletmeci Ahmet Öztürk, sektördeki tecrübelerinden bahsederek iş başvurularında özgüven, fiziki durum, kıyafet ve diksiyonun önemine değindi. Yabancı dilin sektör için önemli olduğuna dikkat çeken Öztürk, iş hayatındaki kazanımlarını yabancı dil bilgisine ve bununla ilgili hitabetine borçlu olduğunu sözlerine ekledi. Sektördeki personel ilişkilerinden de söz eden Öztürk, motivasyon açısından her ay berber çalıştığı çalışma arkadaşlarına yönelik sosyal faaliyetler ve etkinlikler düzenlediğini vurguladı. İş hayatında başarılı olmanın yollarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Ahmet Öztürk, “Kendinize muhakkak hedef koyun ve sosyalleşin.” diyerek sunumunu noktaladı.

Programın bir diğer davetli konuşmacısı Emekli Astsubay Kıdemli Başçavuş Davut Arslan ise turizmin askeriyedeki yeri ve kalifiyeli elaman eksikliği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Öğrenci hayatının zorluklarına empatiyle yaklaştığını ifade eden Arslan, öğrencilerimize hitaben “Okuduğunuz yeri sevin ve hayata pozitif bakın.” tavsiyesinde bulundu. Turizmin her yerde ve her şekilde olabileceğini söyleyen Davut Arslan, turizmde iletişimin önemli olduğunu belirterek, öğrencilerimizin kendilerini yetiştirmeleri, hep daha fazlası için çabalamaları ve sadece diplomaya bağlı kalmamaları konusunda yol gösterici açıklamalarda bulundu.

Soru-cevap bölümünün ardından bir konuşma gerçekleştiren Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı, programa katılımlarından dolayı davetli konuşmacılara teşekkür ederek sektörden gelen kişilerle iletişimin önemine vurgu yaptı. Asıl olanın iletişim kanallarını çeşitlendirmek olduğunu belirten Kabakçı, bu iletişim sayesinde akademyada devam eden bilimsel araştırmalarla sektörün ihtiyaçlarının karşılanabileceğini sözlerine ekledi. Öğrencilerimizin girişimci ve yenilikçi özelliklerinin bu gibi etkinliklerle ortaya çıkmasından dolayı da oldukça memnun ve gururlu olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve davetli konuşmacılara teşekkür etti.

Talha Sağır’ın teşekkür konuşmasıyla devam eden program, Yrd. Doç. Dr. Seyda Faikoğlu ve Öğr. Gör. Ali Said Kabakçı tarafından davetli konuşmacılara teşekkür belgeleri ve hediye takdiminin ardından sona erdi.