Akçakoca Bilime Yelken Açtı

Eki 01

Akçakoca Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile “4007 Bilim Şenliği” destekli program kapsamında ilk kez düzenlenen “Akçakoca Bilime Yelken Açıyor” başlıklı etkinlik, Akçakoca’da gerçekleştirildi. Üniversitemiz, açtığı 3 atölyeyle bilim şenliğine katkı sağladı.

Akçakoca Kaymakamlığı’nın önünde gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, çeşitli kamu kurumlarının temsilcileri, öğrenciler ve şehir halkı katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, “Akçakoca Bilime Yelken Açıyor” adlı bilim şenliği açılışının mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, bilim şenliklerinin; öğrenmeye önem veren, araştırmacı ve bilimin ilerlemesine yardımcı olan ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından birisi olduğunu ifade etti.

Bilim şenliklerinin; genç beyinlerin, bilimin önemini kavrayan birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişinin fark etmelerini olanak sağladığını vurgulayan Yemenici, bu tür etkinliklerin hayal gücü ile yaratıcılığın birleşiminden elde edilen verilerin sergilendiği bir yer olduğunu söyledi. Eğitim kurumlarının ve eğitime gönül vermiş kuruluşların, öncelikli amacının yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamak olduğuna dikkat çeken  Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, etkinliğe emek veren, katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir yaptığı konuşmasında, gençleri kendi zamanlarındaki çağa göre değil, ilerideki yaşayacakları çağa göre yetiştirmek istediklerini belirterek, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği’nin son derece önemli olduğunu ifade etti. Gençlerin eğitimli ve iyi yetiştirilmesi için gayret ettiklerini dile getiren Keşir, bu tür etkinliklerin gençlere bizzat deneyimleme imkanı sağladığını ve bu deneyimli gençlerin de Düzce’nin inşasında ve ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacağının altını çizdi. Emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür eden Ayşe Keşir, bu tür etkinliklerin her zaman yapılması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Etkinliğin son açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı; bilim şenliğinin önemine değinerek, bu tür etkinliklerin Düzce’nin tüm ilçelerine yayılması gerektiğini belirtti. Gençlerin gelişmesine katkı sunacak her türlü etkinliği desteklediklerini söyleyen Düzce Valisi, etkinliğin herkes için hayırlı ve yararlı olması temennisinde bulunarak, etkinliğe emek verenlere teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, çeşitli sosyal ve kültürel yarışmalarda dereceye girenlere hediyeleri takdim edildi. Hediye takdiminin sonrasında Dr. Zülkif Dağlı, Ayşe Keşir ve diğer protokol üyeleri alanda bulunan atölyeleri ziyaret ederek, yetkililerden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Üniversitemiz Açtığı 3 Atölye ile Bilim Şenliğine Önemli Katkı Sağladı

Teknolojiden kültürel faaliyetlere, sosyal etkinliklerden eğitime kadar 30 adet atölyenin yer aldığı bilim şenliğinde Üniversitemiz; Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİYOM), Arkeoloji Atölyesi ve Su Ürünleri Atölyesi ile etkinliğe gelen öğrencileri bilgilendirdi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Arş. Gör. Salih Tunç Kaya’nın ekip liderliğini yaptığı Su Ürünleri Atölyesi’nde Üniversitemiz öğrencileri, katılımcılara su altı ürünlerini tanıtarak balıkların kurutulup doldurulma ve arşivleme yöntemini gösterdi.

Ekip liderliğini Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Okan’ın yaptığı Arkeoloji Atölyesinde ise öğrencilerimiz, ziyaretçilere kum havuzunda arkeolojik çalışma yöntemlerini gösterdi.

DÜBİYOM’un arşivlediği ürünlerinin de sergilendiği etkinlikte ziyaretçiler, gündelik hayatta göremeyeceği birçok su altı canlılarını görerek bilgi edindiler.

Etkinlik sonunda kısa bir açıklama yapan DÜBİYOM Müdürü Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu, bilim şenliğinin adına yakışır bir etkinlik olduğunu belirterek, Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak etkinliğe sağladıkları katkıdan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Standı ziyaret eden çocukların daha önce görmediği birçok ürünü burada tanıdığını ve ürünlerin yanında sergilenen su altı fotoğrafları sayesinde de denizde süren yaşama tanık olduklarını ifade etti. Sürdürülebilir bir yaşam için ilerleyen teknolojiyle birlikte, sosyal sorumlulukları artıracak bu tür bilgilendirici çalışmaların da yapılması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Yağlıoğlu,  etkinliğe emek harcayanlara teşekkür etti.