Üniversitemiz Expo-2016 Antalya Fuarında Fark Yaratıyor

Eki 27

Kazandığı akademik başarılarla ve yer aldığı tanıtım organizasyonlarıyla adından sıkça söz ettiren Üniversitemiz, dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan ve Antalya’da düzenlenen Expo-2016 Antalya Fuarı’na, “Biyoçeşitlilik” teması ile geniş çaplı bir katılım sağlayarak marka değerini uluslararası alanda da artırıyor.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamında 2006’dan sonra kurulan 40 üniversite arasından seçilerek desteklenecek 5 üniversite içerisinde yer alma başarısı gösteren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan sağlık ve çevre alanında Üniversitemizin özel olarak teşvik edileceğinin ve destekleneceğinin müjdesini alan Üniversitemiz,  EXPO 2016 Antalya Fuarı’na katılım sağlayarak fuarın ilgi çeken stantlarından birini oluşturdu.

Uluslararası katılımlı Expo-2016 Antalya Fuarı’ndan aldığı daveti değerlendirerek şehrimizin biyolojik yapısını ve çeşitliliğini anlatan Üniversitemiz, Orman Fakültesi, Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) ile Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezimizin (DÜBİYOM) çalışmalarını sergileyerek yapılan projeler hakkında merak edilenler bilgileri standımızı ziyaret eden konuklarla paylaşıyor.

Üniversitemiz Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Keten, Bölgemizde yaşayan tahniti yapılmış yaban hayvanlarını bilgilendirme kartları ile ziyaretçilerin görüşüne sunduklarını ifade ederek ziyaretçilerin konuyla ilgili sorularına ve merak ettiği konulara açıklık getirildiğini söyledi. Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı laboratuvarına ait böcek örneklerin de sergilendiği standımızda Herbaryum (DUOF) Uzmanı Serdar Aslan ise Düzce’nin endemik bitki çeşitliliği ile ilgili bilgiler aktararak Bölgemize özgü bitkiler hakkında önemli paylaşımlarda bulundu.

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve DAGEM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Göç Rasgele, bilimsel ıslah ve seleksiyon çalışmaları sonucunda Ülkemize kazandırılan sokmayan arı tipi hakkında katılımcıları bilgilendirerek DAGEM kapsamında üretilen bal, polen ve propolis gibi arı ürünleri hakkındaki bilimsel çalışma sonuçlarını paylaştılar. Standımızı ziyaret edenlere; Avrupa Girişimcilik Ödüllü DAGEM’in, kendi adıyla markalaştırdığı bal ikramının yapıldığı standımız, yerli ve yabancı birçok katılımcının dikkatini çekti.

DÜBİYOM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu ise Bölgemiz biyoçeşitliliğine yönelik yapmış oldukları çalışmalar sırasında elde ettikleri canlı türlerinden Üniversitemiz laboratuvarlarında müze materyali olarak hazırlanmış başta deniz canlıları olmak üzere tavşan, fare, kaplumbağa, kuş gibi canlılara ait tahnitleri sergilediklerini dile getirdi. Ayrıca bu türlerle ilgili bilgilendirme panolarını izleyicilerin dikkatine sunduklarını ifade eden Yağlıoğlu, Merkez bünyesinde sürdürülen çalışmalar ve Bölgemizin biyolojik zenginlikleri konusunda dikkat çeken bilgileri katılımcılara aktardı.

Expo-2016 Antalya Fuarı kapsamında Üniversitemiz standına gelen davetliler, yaban hayatından deniz ürünlerine, arıcılık çalışmalarından Bölgenin endemik bitki türlerine kadar birçok konudaki akademik çalışmaları yerinde görerek Düzce ve şehrin bulunduğu Bölgenin biyoçeşitliliğini öğrenme fırsatı elde etmenin ayrıcalığını yaşıyorlar. Günlük şehir hayatında karşılaşılamayan ve Ülkemiz yaban hayatı içerisinde önemli bir pay sahibi olan ayı, geyik, kartal, kurt gibi otuza yakın hayvan türünü bir arada gören konuklar, bu türlerle fotoğraf çekme fırsatını da elde ediyor.

Üniversitemiz, 30 Ekim 2016 tarihine kadar EXPO 2016 Antalya Fuarındaki tanıtım faaliyetlerine devam edecek.