Hangi Alanda Hangi Yazılım Dili Kullanılır?

Programlama Dilleri ve Kullanıldığı Alanlar 

Programlama Dilleri ve Kullanıldığı Alanlar  

Java

Sun Microsystems mühendisi James Gosling tarafından ilk olarak 1995 yılında geliştirilmeye başlanan, açık kaynak kodlu, platform bağımsız, yüksek seviye bir programlama dilidir. Bu dil C ve C++ dillerine çok benzemekte ancak pointer(işaterçiler) gibi alt düzey yapılara sahip değildir. Kullanım alanları olarak ise

Kurumsal Uygulamalar: Java, güvenlik temelli bir dil olduğundan dolayı sıklıkla şirketler, bankalar gibi veri güvenliğine önem vermesi gereke kuruluşlar tarafından bu dil tercih edilmektedir.
İnternet Geliştirme: İnternet tarayıcısı ile erişilebilir internet hizmetleriyle çalışacak programmlar geliştirmek için kullanılabilmektedir.
Android Uygulamalar: En bilinen işletim sistemlerinden biri olan Android işletim sistemi için uygulama geliştirirken Java dili kullanılmaktadır.
İnternet Siteleri: HTML ve Java kodlarının birleşimi olan JSP (Java Server Page-Java Sunucu Sayfası) ile internet sitesi yapmak mümkündür. Ayrıca internet siteleri için çeşitli hizmetler yine Java dili ile yazılabilmektedir.

PHP

İlk olarak 1995 yılında Danimarkalı bilgisayar yazılımcısı Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiş olup dilin ilk dönemlerinde kişisel web sitelerine giren ziyaretçi sayısını tespit etmekte kullanılmıştır. PHP dili günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan web tabanlı, açık kaynak kodlu programlama dilidir. Özellikle web uygulamaları geliştirmek ve dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılmaktadır. Kullanım alanları ise

Web tabanlı veritabanı uygulamaları,
E-Ticaret siteleri,
E-Posta uygulamaları,
Kullanıcı etkileşimli web siteleri,
Ayrıca web sitelerine SEO çalışması yapmak için daha uygun bir dildir.

C# (CSharp)

2000 Yılında Microsoft tarafından yayınlanan yeni nesil programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET teknolojisi için geliştirilmiş dillerden birisidir. Bu dilin tasarlanmasına Pascal, Delphi ve J++ programlama dilinin tasarımlarıyla bilinen Anders Hejlsberg liderlik etmiştir. Kullanım alanları olarak

Masaüstü programlar: Windows Form Applications olarak bilinen web olmayan masaüstü programları yazılabilmektedir.
Web: ASP.NET teknolojisi ile web programları yapılabilmektedir. HTML, CSS, JS ve diğer kütüphaneleriyle aynı zamanda API lar ile de birlikte kullanılabilir.
Mobil Programlama: Xamarin gibi çeşitli frameworkler yardımı ile IOS ve Android için mobil uygulamalar programlama da kullanılabilmektedir.
Oyun programlama: Unity gibi çeşitli oyun motorları ile oyun programlarken C# dili kullanılmaktadır.
Internet of Things: .NET IoT Apps sayesinde nesnelerin interneti alanında programlama yapılabilmektedir.
 

Gömülü Sistemlerde Kullanılan Programlama Dilleri


Öncelikle Gömülü sistemlerin ne olduğundan bahsedelim. Günlük yaşantımızda karşımıza çıkan birçok teknolojik ürün gömülü sistem ve bu sistemlere yüklenen gömülü yazılımlar ile çalışmaktadır. Peki nedir bu cihazlar? Aslında hepimiz kullanıyoruz çamaşır makineleri, buz dolapları uydu alıcıları ve sayacağımız birçok cihaz. Bu cihazlar türlerine göre farklı donanım ve yazılımlar ile çalışmaktadırlar. PC gibi cihazlara kıyasla donanımsal olarak daha güçsüzdürler işlem güçleri zayıftır. İşte bu sebeple masaüstü ve gömülü programlama olarak ayrılırlar. Donanım, hafıza ve işlem gücü bakımından zayıf oldukları için minimum sürede en etkin ve verimli şekilde çalışan yazılım dilleri seçilmelidir.

Oldukça ilkel bir programlama dilidir. Kendine özgü metotları ile çalışan bu dil iyi bir seçimdir. Fakat kendine özgü işlemci, donanım vs gerektirir. En iyi programlama dili diye bir kavramın neden mevcut olmadığını hepimiz biliyoruz. Her programlama dili farklı işlevlere sahiptir. Karmaşık sistemlere kurulmaya çalışıldığında sistemi yönetmekte zorluk çekersiniz. Bunun yanı sıra maliyet olarak ciddi ölçüde yüksektir. Bunun nedeni ise geliştiricilerinin nadir ve zor yetişiyor olmasıdır.

Java

Java dili kendi üzerinde barındırdığı derleyici (compiler) sayesinde sistemler arası sorun yaşamadan taşınabilen bir programlama dilidir. Java’nın kötü tek yönü fazla işlem gücüne gereksinim duymasıdır. Bu nedenle donanımsal olarak yetersiz sistemlerde tercih edilmez.

Gömülü C

Öğrenmesi hayli basit olan bu dil kullandığımız gömülü sistemlerin hepsi için uyumludur. Diğer dillere nazaran hata ayıklama işlemi daha kolay şekilde yapılır. Geliştirilmeye daha elverişli bir dildir. Assembly üst versiyonu olarak kabul görür. Karmaşık gömülü sistemlerin vazgeçilmezidir.

C++

Nesne tabanlı bir programlama dilidir. Java gibi işlem gücüne ihtiyaç duyar. Fakat bazı özellikleri açısından gömülü sistemlerde tercih edilmesine sebep olur. Gömülü sistemler üzerinde yetersiz donanımlar ile verim almak zordur.

Web Tasarım ve Programlama

 

Web Tasarım ve Programlama


Web tasarım, bir web sitesinin ön(front-end) ve arka(back-end) yüzünü tasarlayıp bu tasarımı koda dökmektir.Web tasarım için kullanılması zorunlu olan 3 dil bulunmaktadır bunlar HTML , CSS ve JAVASCRIPT’tir.Bu dilleri en önemli özelliği veya bu kadar vazgeçilmez olamalarının sebebi diğer diller gibi bir ikamesi ya da benzerinin olmamasıdır.

Html 5

Hyper Text Markup Language’ın kısaltmasıdır.Bir web sayfası oluştururken olmazsa olmaz bir dildir , çünkü tarayıcılar html kodları ve diğer kodları okuyarak önümüze sayfaları getirir , bir sayfa oluşturmak içinse html kullanılması zorunludur.Html’in pek çok sürümü vardır şuan en çok kullanılan sürümü Html 5’dir.En temel görevi bir sayfada kullanılacak olan uygulamaların , alanların ; nerede durması , nasıl durması , bir sayfanın nasıl görünmesi gerektiğini tanımlar bundan dolayı işaretleme dili olarak adlandırılmıştır.Herhangi bir işlem yapamadığından dolayı (örnek olarak : bir toplama işlemi bile yapamaz) bir programlama dili değil işaretleme dili olarak adlandırılmıştır.

Css

İsmi Cascading Style Sheets’in kısaltmasından gelir. Css sayfa içerisinde bulunan herhangi bir alanı , yazıyı , başlığı vs. şekillendirmek , özelleştirmek için kullanılır. Örnek olarak bir paragrafın yazı fontu , büyüklüğü , rengi gibi özellikleri değiştirme , kendi zevkimize göre uyarlama şansı verir. Kısacası bir tanımlama , özelleştirme dilidir.CSS kullanılan bir sitede ki style dosyalarını silerek aradaki farkı görebiliriz:


CSS kullanılan site:CSS kullanılmayan site:

JAVASCRIPT

Öncelikle Javascript’le JAVA dilinin tek benzerliği isimlerinden gelmektedir aralarında başka bir bağ yoktur. Javascript dili bir web tasarımcının bilmesi gereken en önemli dillerden biridir çünkü bir web sitesi tasarlarken bazı konularda JavaScript’in ikamesi yani yerine kullanılabilecek başka bir dil yoktur. Javascripti kullanarak web sayfalarının bazı davranışlarda , kullanıcılarla etkileşimde bulunmasını sağlamak ve animasyonların yanı sıra , ilginç görsel efektler yapmak için de kullanımı mevcut.Tabi bu sayılan kullanımların haricinde bir çok farklı şekilde de kullanılıyor. Özellikle günümüzde Javascript denilince akla ilk olarak Angular framework’ü gelmektedir.

Bu sayılan diller front-end yani ön arayüz için kullanılır. Back-end içinse bir çok farklı dil kullanılmaktadır bunların arasında en popüler diller veya frameworkler şunlardır: PHP , ASP.NET , Ruby on Rails , Python Django , ...