Üniversitemizden Yeni Öğrencilerimiz İçin Oryantasyon Programı

Eki 01

Rektörlüğümüz tarafından Üniversitemizde eğitime başlayan yeni öğrencilerimiz için düzenlenen “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Eğitimi” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yeni öğrencilerimizin şehre, Üniversitemize ve kampüs hayatına uyumunu kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, akademik birim yöneticilerimiz, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Diğer Yerleşkelerimizle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve iki gün süresince devam edecek olan Oryantasyon Eğitimi’nin açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, “Üniversitede Birey Olmak ve Duygusal Zeka” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Birey olmanın önemine vurgu yapan Prof. Dr. İlhan Genç, üniversitelerin meslek sahibi olmanın yanında öğrencilerin birey olmasına da katkı sağladığını ifade etti. Empati, güvenilirlik, sosyal beceri ve özgüven gibi kavramlar eşliğinde öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Genç, büyük fotoğrafı görmenin, algı ile olgunun karıştırılmaması gerektiğinin önemine dikkat çekerek tüm öğrencilere başarılar diledi.

Programda; Üniversitemiz akademik birim yöneticileri ve öğretim elemanlarımız, görev yaptıkları Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarıyla ilgili öğrencilerimize yol gösterici açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin, eğitim-öğretim, disiplin ve ders geçme gibi konularda yönetmelik ve yönergeleri okumaları tavsiyesinde bulunan akademik birim yöneticilerimiz, düzenli ve zamanında ders çalışma, öğrenci topluluklarına katılma, kendilerini geliştirme ve kamu malını koruma konularında hassas olmalarının önemini dile getirdi. Kurumsal hiyerarşiye uygun hareket etmenin sorunların çözümüne katkı sağladığının vurgulandığı programda akademisyenlerimiz, etkin ve verimli bir üniversite yaşamı temennisinde bulundu.

Her Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarımız için ayrı ayrı sunumların gerçekleştirildiği programlarda;  Düzce ilinin tanıtımı, Üniversitemizle ilgili genel bilgiler, eğitim-öğretim süreçleri, öğrenci değişim programları, disiplin yönetmeliği, kredi ve burs işlemleri, kütüphane, sağlık, kültür ve spor hizmetleri, yabancı dil hazırlık eğitimi ile kariyer yönetimi ve kişisel gelişim hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Üniversitemizin başarıları, projeleri, sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerinin de anlatıldığı programda, öğrencilerimizin birçok konuda hayatını kolaylaştıracak bilgiler de aktarıldı. Oryantasyon Eğitimi, ikinci gün Tıp Fakültesi’ne yönelik düzenlenecek programın ardından sona erecek.