Üniversitemizden Yunus Emre Enstitüsü İle Akademik ve Bilimsel İş Birliği

Eyl 18

Kurum ve kuruluşlarla iş birliklerini sürekli geliştiren Üniversitemiz, Yunus Emre Enstitüsü ile akademik ve bilimsel iş birliğini içeren bir protokol imzaladı.

Ankara’daki Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleşen imza törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Enstitü yetkilileri katıldı.

İmza töreninde; hem iş birliği protokolü hem de “Yunus Emre Enstitüsü ve Düzce Üniversitesi Arasında TABİP Box Kiosk Cihazı Kurulmasına İlişkin Sözleşme” imzalandı. Protokolü ve sözleşme metnini Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yunus Emre Enstitüsü adına ise Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş imzaladı.

İş birliği protokolü; T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerindeki Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında genel iş birliğini sağlamak ve bu iş birliğini oluşturacak faaliyet ve çalışmalara ilişkin usul ve esasların belirlenmesini amaçlıyor.

TABİP ve “bilim diplomasisi” faaliyetleri çerçevesinde yürütülecek protokol; taraflar arasında insan kaynağı görevlendirilmesi, teknik altyapı paylaşımı, ortak proje yürütülmesi, karşılıklı bilgi ve veri aktarımı, kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi gibi iş birliklerini kapsıyor.

Protokol imza töreninde ayrıca “Yunus Emre Enstitüsü ve Düzce Üniversitesi Arasında TABİP Box Kiosk Cihazı Kurulmasına İlişkin Sözleşme” de imzalandı. Sözleşme; Enstitü’nün yine T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerindeki Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (“TABİP”) kapsamında geliştirilen TABİP Portal web sitesinin ve mobil uygulamasının bazı fonksiyonlarını içeren TABİP Box kioskunun Üniversitemize kurulmasına ilişkin tarafların hak ve yükümlülüklerini belirliyor.