“Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Semineri” Düzenlendi

Haz 14

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Platformu tarafından Üniversitemiz, Düzce Teknopark ve Düzce Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen “Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Semineri”nde, EKP Yönetim Kurulu Başkanı, Avrupa Patent Vekili ile Marka ve Patent Vekili Erdem Kaya, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı ve KÜSİ Düzce İl Temsilcisi Prof. Dr. İlyas Uygur, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Düzce Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Şule Ciritçioğlu, Üniversitemiz personeli ve bazı firma temsilcileri katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce TTO Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Yönetimi ve Lisanslama Birimi Koordinatörü Dr. Aslı Astarcı, seminerin içeriği hakkında bilgiler paylaşarak sözü davetli konuşmacı Erdem Kaya’ya bıraktı.

“Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları” başlıklı sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Erdem Kaya, geçmiş dönemde alın teriyle yapılan çalışmalarla bu güne gelindiğini belirterek, bulunduğumuz konumdan ileriye geçmek için artık alın terinin ve emeğin yeterli olmadığını ifade etti. Bulunduğumuz seviyeden daha ileriye gitmek için emeğe ve alın terine, akıl terinin de katılması gerektiğini vurgulayan Marka ve Patent Vekili Kaya, yapılan işlerin kayıt altına alınmadığı için, ülkemizin emeklerinin ve başarılarının karşılığını tam olarak alamadığını dile getirdi.

Şehirlerimize ait yöresel ürünlerin de patentinin alınması gerektiğinin altını çizen Erdem Kaya, alınan bu patentlerin ekonomik olarak şehirlerimize önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Markalaşmanın önemine de değinen misafir konuşmacı, ülkemizin markalaşma alanında önemli çalışmaları olduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl marka başvurusunda 103 bin başvuruyla ülkemizin, Avrupa ülkeleri arasında 1. sırada yer aldığına dikkat çekti.

İşletme kuracaklara bazı tavsiyelerde bulunan Erdem Kaya, “İşletme adınız, sizi marka taklitlerine karşı korumaz. O yüzden kullandığınız isimleri marka olarak tescil ettirin. Başvuru öncesi mutlaka yetkin bir patent firmasına ön araştırma yaptırın ve tescil edilebilirlik raporu alın. Sektörünüzde başkası adına tescilli markaları asla kullanmayın. İleride kullanabileceğiniz sınıfları da başvuruya dahil edin. İhracat yapıyorsanız mutlaka pazarınız olan ülkelerde de markanızı tescil ettirin.”  diyerek katılımcıları uyardı.

Yaklaşık 3 saat süren “Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Semineri”nde yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Marka ve Patent Vekili Erdem Kaya’ya Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.